W chwili obecnej medycyna przykład zdecydowanie więcej uwagi pacjentom, którzy na leżenie przewlekłe. Priorytetem obecnej medycyny jest jak najszybsze przywrócenie pacjenta do aktywności ruchowej, ażeby nie tylko minimalizować koszty leczenia, ale by uniknąć szkodliwych powikłań chronicznego leżenia. Rehabilitacja stała się jednym z fundamentów dzisiejszej medycyny, wykorzystuje się ją nie tylko w obszarze ortopedii, ale również szeregu gałęzi leczenia. Jakie są podstawowe powikłania związane z przewlekłym leżeniem i co warto zrobić, jeśli nie możemy z przeróżnych przyczyn (nieład, przewlekłe stany nowotworowe, poważna niewydolność krążenia etc.) uaktywnić chorego?

Doświadczenia związane z opieką hospicyjną jednoznacznie pokazują, iż szereg chorych umierała nie ze względu na pierwotną chorobę, a szereg powikłań chronicznego przebywania w pozycji horyzontalnej. Problem jest poważny, zwłaszcza w kontekście zapaleń płuc, jak również powikłań zatorowych. Głównym zagrożeniem dla wygody a także życia pacjentów są różnego stopnia odleżyny.

Tak określamy rany, które powstają drogą przewlekłego ucisku na daną część ciała. Przeważnie tworzą się one w okolicach krzyżowej, na udzie, jak również na piętach. Rany tego typu niejednokrotnie z powodu przewlekłego niedokrwienia ulegają zakażeniu drobnoustrojowemu. Na ogół atakującymi bakteriami jest gronkowiec, jak i równie często bakterie gram (-): Echerichia Coli, Pseudomonas Aeruginosa, tzw. błonicę przyranną wykrywa się dość rzadko. Odleżyny mogą leżeć bardzo głęboko- sięgają aż w obręb tkanki powięzi, tkanki mięśniowej czy też kości. Takie też zakażone ognisko jest niezmiernie bolesne i stanowi jeden z czynników rozwoju posocznicy, infekcyjnego zapalenia wsierdzia i wielu innych schorzeń o takim pochodzeniu.

materace przeciwodleżynowe

Fot.1 Materace przeciwodleżynowe

Dostępne w sprzedaży materace przeciwodleżynowe mogą uchronić pacjentów przed pojawieniem się ran. Bazują one na innowacyjnej technologii zmiennych ciśnień- poszczególne kompartmenty materaca są napełniane zmiennie, co umożliwia automatyczną zmianę pozycji leżenia i odciążenie okolic przewlekle niedokrwionych. Jest to najbardziej skuteczne jak i najprostsze narzędzie przeciwdziałania ranom odleży nowym. Materace przeciwodleżynowe stopniowo są standardem nie tylko w ośrodkach szpitalnych, ale również domach opieki społecznej, czy też hospicjach.
Wybór dobrego materaca przeciwodleżynowego trzeba oprzeć o doświadczonych producentów. Najbardziej będziemy zadowoleni z produktów, które zapewni nam sprawdzona firma – Ronomed. Jest to e-sklep ze sprzętem medycznym najwyższej klasy, który dostępny jest w bardzo dogodnych cenach!