Płytki ceramiczne to jedna z bardziej popularnych okładzin w naszych domach i mieszkaniach. Są trwałe, estetyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Płytki ceramiczne zmieniane są rzadko, raczej nie częściej niż raz na kilkanaście lat. I dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór odnośnie płytek do domu, jeśli zależy nam na tym, aby płytki w kuchni czy łazience dobrze prezentowały się nawet po kilku latach. Jakie płytki kupić, aby były modne także za dekadę?

Odpowiedni kolor płytek

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad fakturą płytek, ich ewentualnym połyskiem albo kształtem, wybierz odpowiedni kolor. Obecnie oferowane przez czołowych producentów kolekcje zawierają w zasadzie każdy kolor – od surowej beli i delikatnych pasteli aż po intensywne odcienie żółci, zieleni, niebieskiego, po głęboką czerń. Przy wyborze kolorystyki należy kierować się nie tylko swoimi upodobaniami, ale także i tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. Chcesz powiększyć optycznie dane wnętrze?

Więc wybierz płytki pastelowe, delikatnie szare, beżowe itd. Jeśli natomiast nie musisz powiększać danego pomieszczenia, możesz zdecydować się także na dość śmiałe, kontrastowe połączenia kolorystyczne. Nie przesadzaj z elementami ozdobnymi. Oczywiście delikatny kwiatowy wzór lub mała mozaika będą się znakomicie prezentować nawet po latach, jednak już wybór dużych płytek prezentujących w całości motywy kwiatowe może być dość ryzykowny, jeśli zależy Ci na ponadczasowym efekcie.

Rozmiar płytek

Kolejna istotna kwestia to wybór rozmiaru płytek. W tej chwili na rynku możemy znaleźć płytki bardzo malutkie, nadające się na kolorowe mozaiki, płytki o przeciętnych rozmiarach oraz płytki wielkoformatowe, które także mają wielu zwolenników. Jaki rozmiar płytek będzie dobrym wyborem, jeśli zależy nam na ponadczasowym efekcie? Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że małe płytki niekoniecznie nadają się do małych pomieszczeń, a duże do tych większych.

Zasada jest prosta – im mniej podziałów na ścianie, tym większe wydaje się pomieszczenie. W tym sensie, jeśli zależy Ci na powiększeniu optycznie łazienki, może powinieneś zdecydować się na większe płytki w stonowanym kolorze? Oczywiście nie należy też przesadzać z rozmiarem, aby niepotrzebnie nie docinać materiału. Dobrym rozwiązaniem, które nawet po latach będzie się świetnie prezentować, są płytki rektyfikowane o bokach tworzących kąt prosty. W przypadku takich płytek można zastosować minimalną fugę, która jest niemalże niewidoczna.

Matowe czy połyskliwe?

Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Akurat moda co do połysku zmienia się relatywnie szybko. Jednak w nowych kolekcjach można znaleźć zarówno płytki szkliwione, jak i matowe. Delikatny połysk dodaje elegancji, a przy tym, jeśli tylko kolor płytki jest dość stonowany, nie rzuca się zanadto w oczy. Połyskliwe płytki będą się dobrze prezentować w każdym wnętrzu. Z drugiej strony czasami zależy nam na uzyskaniu surowego efektu. I w takim przypadku można zdecydować się na płytki matowe, które będą interesującym uzupełnieniem np. wnętrz w dość surowym minimalistycznym stylu.

Zasadniczo możemy decydować się na:

  • płytki szkliwione – popularne płytki z charakterystycznym połyskiem;

  • płytki nieszkliwione – klasyczne płytki matowe;

  • płytki polerowane – to płytki, które mają połyskliwą zewnętrzną stronę;

  • płytki angobowane – matowe płytki, efekt matu uzyskiwany jest za pomocą angoby, czyli specjalnej zaprawy na powierzchni płytki.

Klasyczna elegancja zawsze jest modna

Przy wyborze płytek zwykle sprawdzamy najnowsze kolekcje. To oczywiście dobre rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje płytki wyglądały modnie nawet za kilkanaście lat, zrezygnuj z podążania za najnowszymi trendami. Sprawdzi się klasyczna elegancja. Delikatne szarości, płytki jednokolorowe, zarówno matowe jak i połyskliwe, z dobrze dobraną fugą będą atrakcyjnie wyglądać nawet po latach. Jednocześnie postaw na płytki funkcjonalne. Tzn. zrezygnuj z płytek ze żłobieniami na podłodze, ponieważ są one po prostu trudne do utrzymania w czystości. Jeśli nie planujesz wymiany płytek w najbliższych latach, zrezygnuj z najmodniejszych wzorów, które za parę lat na pewno nie będą już zaliczać się do gorących trendów.